eshop muj-kompas.cz


Tak kdo nás konečně uzdraví?


napsal: kolektiv Mindsoft

V dnešním světě, plném odborných lékařů, klinických psychologů, psychiatrů, trpí milióny lidí těžkými depresemi, životní nerovnováhou, nemocemi a hladem. Každé druhé manželství se rozvede a víra upadá. Všichni studujeme, testujeme, cpeme peníze do vývoje léků, válčíme pro dobro náboženství, ale výsledky nějak nepřicházejí. Alespoň jsem si, při pohledu na denní tisk, nepovšimla. Vidíte ten obrovský rozpor, který naší planetu sužuje? Na jednu stranu megalomanské bohatství, vyspělé technologie a na druhou stranu bída, hlad, nemoci a deprese? Jak je možné, že nás všichni ti odborníci na lidské duše neuzdravili? Možná to bude tím, že lpí na starých metodách, které jsou již dávno neúčinné.

Tento týden jsem otevřela stránky časopisu Moje Psychologie, a upřímně jsem byla překvapená článkem PhDr. Adama Suchého, klinického psychologa. Ze článku vlastně vyplynulo, že jakákoliv dobrá alternativní forma poradenství v oblasti rozvoje osobnosti neexistuje. Pár vět tohoto vzdělaného a jistě inteligentního člověka hodilo například Silvovu metodu do koše. Prý životopis pana Silvy připomíná našeho Járu Cimrmana. Nevím, jestli si to pan Suchý uvědomuje, ale Silvova metoda pomohla velkému množství lidí a možná pomohla právě těm, kteří odcházeli zklamaní z jeho pracoviště. Já osobně bych si nikdy nedovolila takto bagatelizovat jakoukoliv metodu, a je jedno, zda byla odbornou veřejností uznaná či nikoliv. Protože pro mnoho lidí může být ta či ona metoda prospěšná a může  pomoci.  

Ráda bych také připomněla pana Galilea Galilei, který byl za jeho historicky známou větu „A přece se točí“ upálen. Možná, že kdyby znal pana Suchého, ani by tu větu nevyřknul a se slovy „to je ale volovina“ by ji hodil do koše. Držme se raději zaběhnutého, toto odborná obec neuznává. Zcela zásadní astronomické poznatky by leželi v koši, pohlaváři a církevní činitelé by byli spokojeni. Jen lidský vývoj by se o pár stovek let (ne-li) tisíc opozdil.

Ráda bych celé odborné veřejnosti  vzkázala, že jejich současná pomoc lidem je z velké míry  neúčinná. A že jsou se svými znalostmi jak pomoci lidem se cítit dobře u konce. Předepisování antidepresiv a psychologické poradenství prostě nemá na současné jedince dlouhodobý pozitivní efekt. A kromě toho, kdyby to takový efekt mělo, nebudou sebevraždy, předepsané léky a deprese stále růst. Kdyby to bylo tak jednoduché, každý si slupne piluli a bude mu fajn. Netvrdím, že současná scéna psychologů nemá efekt. Pouze tvrdím, že je současný stav léčby psychiky jedince příliš plochý. A v čem? Jak píše pan Suchý, od psychologa nemůžete očekávat, že z vás udělá lepšího člověka a řekne, co máte dělat. Ale vždyť to právě lidé hledají a to by jim „odborník“ měl poskytnout. Musí k tomu mít však talent a velké zkušenosti. A je úplně jedno jaké má vzdělání. Důležitý je cit pro druhého, talent druhému pomáhat a hromada zkušeností v práci s lidmi.

Pokud se tedy dnes necítíte dobře, trpíte depresí či se vám v životě nevede, musíte život měnit. Musíte se naučit sami sebe činit lepšími. Nestačí k tomu soubor paušálních rad na zlatém podnosu,  potřebujete člověka, který vám pomůže, a vlastním příkladem ukáže, že je to možné. Nepotřebujete si povídat, potřebujete průvodce a učitele, který vám ukáže cestu – KUDY jít a bude dbát, abyste takovou cestu zvládli, a to pomocí opravy vašeho emočního nastavení. A to je „sec sakra“ aktivní, namáhavá práce.

Já osobně jsem nesčetněkrát od mých klientů slyšela, jak je psycholog jen poslouchal, ale nikam se ani za rok neposunuli. Jen tam stále dokola chodili a povídali a povídali… A nakonec skončili u mě. Zničení, téměř před sebevraždou. A já jsem  nevystudovala ani psychologii ani psychiatrii, pomoc lidem však miluji a strávila jsem stovky hodin studiem, stejně tak jako prací s nimi. A dovoluji si říci, že jsem právě těmto lidem zachránila život. Hodí mě také odborná veřejnost do koše a nazve mě Járou Cimrmanem? No, alespoň že mě už neupálí.

Nové, revoluční metody v práci s lidskou psychikou dříve nebo později přijdou. Stejně tak jako přišel penicilin, elektrický proud či teorie relativity. Nechme tedy všechny jejich předchůdce od psychologů po Silvovu metodu spát. A těšme se na den, kdy se všichni naučíme s vlastním emočním nastavením i naším mozkem pracovat. Až pochopíme jeho sílu, bude to velké vítězství. Tehdy se totiž začneme jako jednotlivci i jako lidstvo konečně uzdravovat. Opustíme nekonečné válčení a začneme si užívat života v pohodě.

Přečtěte si také:
Podstata smrti konečně odhalena
Tuna starostí – a proč vlastně?

Zaregistrujte se ZDARMA:
Tipy a triky na skvělé zdraví a dokonalou postavu

Objednejte si:
CD „7 metod pro rozpoznání životního partnera“

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS