eshop muj-kompas.cz


Psychoterapie nebo koučink?


napsal: kolektiv Mindsoft

Přiznat si, že v životě nejdeme správnou cestou, není rozhodně jednoduché. Už je to ale první pozitivní krok k tomu, abychom svůj život změnili. Dalším krokem je rozhodnutí navštívit odborníka, který nám poradí a ukáže správnou cestu. Stále více se u svých současných klientů setkávám s dezorientací v oboru psychologie, psychoterapie, psychiatrie. V neposlední řadě v oblasti koučinku, ve které působím já. Laikové jednoduše nevědí, kdo je psychiatr, psychoterapeut a kdo je kouč. A může mi vlastně kouč pomoci s psychickým problémem? Pojďte se konečně v tom chaosu zorientovat.

Psychiatrie versus psychoterapie

Kdo je psychiatr a kdo psychoterapeut? Tito dva odborníci mají naprosto odlišné vzdělání a také i tomu odpovídající praxi. Psycholog je absolventem akreditovaného vysokoškolského studijního programu (nejčastěji v rámci filozofické fakulty). Poradenství v oblasti partnerských vztahů se věnují poradenští psychologové. Psychiatr má oproti tomu vystudovanou klasickou vysokou školu v oboru medicíny, a je tedy lékař. Může předepisovat léky.

Kdo je to kouč?

Slovo kouč, kterým se původně označovali převážně sportovní „vedoucí“, je dnes celosvětově uznávaným pojmem v oblasti rozvoje osobnosti. Koučové mají vlastní nadnárodní organizace, nejrozšířenější je International Coach Federation (http://www.coachfederation.org/ICF/ ), v České republice je to ČAKO – Česká asociace koučů. Koučem v dnešní době může být prakticky každý, avšak jen málokdo je koučem kvalitním a dobrým. Kouč také může působit v různých oblastech, na úrovni korporátní (firemní) a také osobní (partnerské vztahy, osobní růst apod.). Kouč je osobní poradce, který aktivně pracuje s klientem na jím určeném problému. Používá k tomu metodiku získanou ve speciálních programech či na mezinárodních (i národních) konferencích. Podotýkám, že také využívám vlastních zkušeností ze života, a to je v případě správné aplikace tou nejúčinnější „léčebnou“ metodou, která existuje.

V České republice koučink jako takový není u veřejnosti natolik známý a psychologové i psychiatři jej spíše házejí v nevědomosti do kouta. Přitom se, jako zkušený kouč, často setkávám s lidmi, které psychoterapeut použitím nevhodných technik málem přivedl pod vlak pražského metra.

Psychoterapie nebo koučink?

Pokud čekáte, že s vámi psychoterapeut bude aktivně pracovat, stanovovat si s vámi cíle práce a takzvaně vás mlátit po hlavě – jste na omylu. Jak sám píše klinický psycholog PhDr. Adam Suchý v časopisu Moje psychologie – psychoterapeut vám nepomůže být lepším člověkem a on sám vám prostě neřekne, co máte dělat. Dobrý kouč vás rozhodně povede k tomu, abyste lepším člověkem byl (dle vlastního úsudku, samozřejmě), a také s vámi bude aktivně pracovat. A také vám velice jasně řekne, co máte dělat a jak budete pracovat. V tom je kouzlo koučinku jako takového. Osobnost kouče totiž musí být taková, že ji budete respektovat a zároveň mu důvěřovat. Kouč pro vás musí být určitým důvěrníkem, který vám pomáhá odhalit vaše vnitřní nastavení a ukazuje vám správnou cestu.

Pokud se potřebujete vypovídat a zjistit náhled odborníka na svoji situaci – vydejte se za psychoterapeutem. Jistě vám pomůže podívat se na vlastní život pod jiným úhlem a také vás donutí jinak přemýšlet. Už s vámi však nikdy aktivně nebude měnit obsah vaší hlavy pomocí určité metody. Pokud chcete doopravdy aktivně svůj život měnit – vydejte se za zkušeným koučem. Ten by s vámi měl strávit minimálně 20 hodin aktivní práce a pomocí metody Emočních rovnic s vámi měnit vaše emoční nastavení, které je pro vaši životní pohodu určující.

Objednejte se na profesionální koučink

Objednejte si nové praktické CD Aleše Kaliny o Emočních rovnicích
Objednejte si nové motivační CD Aleše Kaliny- „I ty se můžeš cítit dobře“

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS