eshop muj-kompas.cz


Peklo jménem panická porucha


napsala: Nikola Šmorancová

Úzkost, bolest na hrudi, panický záchvat, strach…, toto všechno mohou být projevy tzv. panické poruchy.
Téma této hrozivé nemoci není zatím moc rozšířené, pojďme si tedy o ní povědět něco více, možná zjistíte, že byste někomu ve svém okolí mohli pomoci částečně vyřešit jeho problém.

Lidé postiženi touto chorobou trpí pocitem, že jejich problémy jsou somatické (tělesné), často chodí k lékaři a popisují své problémy různými způsoby, a to tak, že lékař ze strachu, že zanedbá zdraví pacienta, podrobuje postiženého celé řadě různých vyšetření. Postižený má pocity, které se občas dají srovnávat s infarktem či nádorovým onemocněním na hrudi. Často jsou tito lidé označováni jako hypochondři, kteří si jen vymýšlí, aby na sebe upoutali pozornost a jsou často doktory označováni nálepkou „Otravní pacienti“.
Pozor, není tomu tak, postižený netuší, co se s ním děje a mnohdy ho doprovází pocit, že každou chvíli omdlí nebo zemře. Jedná se o těžší psychickou poruchu, kterou je zapotřebí léčit.

Jak se panická porucha projevuje?

Tato porucha je doprovázena celou řadou příznaků, mezi nejvýznamnější patří:

  1. Strach ze smrti
  2. Zvracení, bolesti žaludku
  3. Pocity omdlení, třes
  4. Tlak na hrudi
  5. Návaly horka nebo zimnice
  6. Strach ze ztráty sebekontroly
  7. Intenzivní úzkost
  8. Panický pocit  strachu

Podobně jako u jiných poruch jsou symptomy u každého pacienta různé. Podstata poruchy je ale u každého pacienta stejná. Podstatným rysem jsou periodické ataky masivních úzkostí, které nelze předvídat a nejsou poutány na žádnou situaci. Postižený má pocit, že s tím za žádnou cenu nemůže nic dělat.
Téměř vždy se projevuje strach z umírání, pocit sebekontroly a zbláznění. Jednotlivé panické ataky trvají několik minut, někdy i déle – přicházejí nezávisle na sobě a jsou dosti proměnlivé.
U velkého počtu postižených se tato porucha pojí s tzv. agorafobií (strach z veřejného prostranství, velkého množství lidí, uzavřeného prostoru apod.)
V období mezi útoky panického strachu jsou nemocní v očekávání, kdy zase udeří a prožívají narůstající úzkost, která často vede k vyhýbavému chování. Chtějí tak předejít možným atakům a vyhnout se podnětům, které by je mohly spustit.

Lidé často nedokážou pochopit úzkost daného člověka a toto nepochopení může způsobit naprosté odloučení a izolaci člověka od společnosti.

Jak panickou poruchu léčit?

Problematika panické poruchy je velmi závažná, avšak dá se s ní dnes pracovat.

Jistě existují klasické léčebné postupy za pomoci lékaře a psychiatra. Avšak ti jsou dnes v léčbě málokdy úspěšní bez antidepresiv a dalších léků. Kromě toho se panická porucha pomocí léků utlumí, nikoliv zcela ztratí. Jedinou možností, jak se panické poruchy zbavit, je zjistit její příčiny pomocí metody Emočních rovnic. Kořenem panické poruchy totiž často bývají silné emoční a samozřejmě negativní zážitky v raném i pozdějším dětství, které zdeformovaly psychiku daného jedince. Je nutné s klientem hledat příčiny jeho panických ataků a pomocí Emočních rovnic jeho emoční nastavení postupně „přeprogramovat“.

Léčba panické poruchy je dlouhodobou záležitostí, ale za pomoci zkušeného certifikovaného kouče máte možnost ji vyléčit.

Závěrem:

Pokud u sebe vypozorujete tyto obtíže, nenechte se za žádnou cenu odbýt a trvejte si na svém. Pokud se svým stavem spokojeni nejste, nepřestávejte věřit ve své uzdravení, a co nejrychleji vyhledejte odbornou pomoc. Podívejte se na server www.mamdepku.cz, kde naleznete odborníky, kteří již zkušenosti s léčbou panické poruchy mají.

 

Přečtěte si také:

„Antidepresiva“

„Mozek a strach“

Objednejte si:

Motivační CD „I ty se můžeš cítit dobře“

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS