eshop muj-kompas.cz


Mozek umí vyhledávat lépe než Google


napsal: Aleš Kalina

Jak už jsme si ukázali, mozek je úžasný biologický počítač, jehož výkon zatím nikdo nepřekonal. I ty nejsilnější počítače jsou stále asi 40x pomalejší než ty, co nosíme ve své hlavě a přitom zabírají plochu skoro 600 metrů čtverečních a váží skoro 200 tun!

Tato mašinka ukrytá v hlavě každého jedince oplývá schopnostmi, které v plné síle odhalí až budoucí generace. Některé jsem již objevil a své závěry vám přináším v tomto článku.

Mozek pro své vyhledávání nepoužívá jenom běžné vyhledávání informací známé nám lidem například z vyhledávače Google nebo Seznam, kde pokud něco hledáte, napíšete slovy svůj hledaný výraz a vyhledávač (skupina výkonných serverů) projde celou databázi miliard dat posbíraných ze všech webových stránek a vám předloží výsledky podle svého nejlepšího uvážení. Hledání probíhá na principu „zadané slovo nebo slova“ – výsledek ve slovech či slovních doporučeních či obrázcích, které ale musí mít slovní tagy.

Mozek umí mnohem hezčí kousky:

1. Umí vyhledávat také pole zadaných slov. Pokus: zkuste napsat na svůj mozkový příkazový řádek „pes“ a nechte mozek, ať hledá, kde všude se ve vašem životě vyskytlo slovo pes. Pozorujte, jak to dělá. Nehledá slova, ale přeloží si slovo do obrazu psa a hledá, kde jste viděli psa a jednotlivé situace vám postupně předkládá.

2. Umí vyhledávat podle zvuku. Pokus: představte se určitý zvuk, třeba vrznutí dveří a nechte jej hledat, kde k podobné situaci došlo. Ve výsledku vidíte situace, kde k vrznutí došlo a k tomu je vám poskytnut i malý výřez obrazu dveří.

3. Umí vyhledávat podle chuti. Pokus: představte si, jak chutná pivo a nechte jej najít situace, kde jste podobné pivo pili. Okamžitě vám je najde a opět poskytne i malý výřez obrázkové scenérie popíjení. Nyní zkuste najít, kde jste jedli knedlo vepřo zelo. Pozorujte, jak mozek převede slovní vyjádření na chuťový zážitek, který má uložený a pak teprve začne vyhledávat a nabízet místa, kde jste toto jídlo jedli. Zkuste mu to ještě zkomplikovat a zadejte, kde bylo toto jídlo nejchutnější. Dostali jste výsledek?

4. Umí vyhledávat podle teploty. Pokus: zadejte mozku do hledacího okénka „Kde mi byla zima při -20 a níže?“ Pozorujte, jak mozek toto slovní zadání převede nejprve do vašeho zážitku zimy a pak teprve začne hledat, kde jste podobný zážitek prožili. Našli jste jej?

5. Umí vyhledávat podle emoce. Pokus: Zadejte „Kdy jsem byl naposledy naštvaný?“ a pozorujte, jak opět mozek převede slova do emoce a pak teprve začne prohledávat svá data. Za chvilku vám vylistuje na obrazovku mysli všechny situace, kde jste byli naštvaní, seřazené buď podle času nebo podle intenzity prožitku. Nyní se zkuste zeptat, kdy jste prožili nejlepší sex? Dáme dotaz na vyhledání vysoké emoce. Máte? Našel vám to computer? A nyní zkuste zadat, kdy jste měli nejhorší sexuální zážitek? Máte to? No vidíte. A kolik času k tomu mozek potřeboval? Desetinu vteřiny?

6. Umí vyhledávat podle obrazu. Pokus: zadejte „najdi mi co nejpodobnějšího člověka k mé partnerce.“ Chroustá a chroustá. Vteřiny utíkají. Našli jste? Já ne. A to jsem ho trápil skoro 10 vteřin. Za těch 10 vteřin musel vyvinout odhadem 5 000 000 000 000 000 operací, aby splnil vaše zadání. Prohledal všechny uložené obličeje ve svých databázích od doby, kdy jste spatřili první tvář.

Pro zajímavost se někdy podívejte na soubor, který otevíráte jako fotografii. Z čeho se tento soubor skládá? U jednoho ze svých obrázků jsem to udělal a výsledek vidíte zde:

Počítač sestavený člověkem umí tyto znaky převést do barevných bodů, které oko vnímá jako obrázek. V obrazovce foťáku nevidíte tento mišmaš, ale rovnou obrázek, který jste vyfotili. Uvnitř v paměti přístroje je ale vaše fotka uložena takto.

Mozek si uloží obrázky jako elektrické impulzy došlé z oka. Těch je asi milion za vteřinu z jednoho oka. Aby mozek dokázal porovnávat mezi sebou uložená data, musí nejprve dekódovat uložené obrazy a ty pak mezi sebou srovnávat.

Abyste si lépe dokázali představit, o čem tady mluvím, zkuste si na chvilku sednout na místo, kde proudí hodně lidí a zadejte „mozku, hledej mezi kolemjdoucími známého“ a pozorujte jeho práci. Co dostáváte zpět za výsledky? Neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, neznám, pozor – tohle možná byl známý ze základky. Kolik času mozek potřeboval, aby vypočítal jedno neznám? Desetinu vteřiny? Přesně tak. K tomu, aby poznal tvář, musel porovnat ve svém obrazovém hledání tisíce uložených tváří s tou, kterou viděl. Přitom dokázal zakomponovat i vzdálenost obličeje, který se může na dálku měnit otáčením, chůzí apod.

Navíc pokud mozek vámi hledané situace najde, vždy jej můžete požádat o více informací. Pokud najdete psa, který vás pokousal, jste schopni získat celý film o vaší události se psem, tehdejší teplotu okolí, roční dobu, oblečení, momentální náladu, kolik lidí bylo kolem atd.

Nosíme v hlavě drahokam, v jehož objevovaní je lidstvo teprve na počátku. Mozek umí takové kousky, že denně smekám nad jeho genialitou a precizností.

Přečtěte si také:
I genialita může být potlačena
Jak pracuje mozek při usínání a spánku

Stáhněte si:
E-kniha „Uzdravte své sebevědomí“

 

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS