eshop muj-kompas.cz


Mé největší životní bohatství


napsal: kolektiv Mindsoft

Kdybychom se dnes setkali u kávy, hned bych se vás zeptala: „Jaké je vaše největší životní bohatství? Moc by mě zajímalo, kdyby se dnes na toto téma dělal průzkum, co by lidé říkali? Když se snažím specifikovat bohatství, je to přece něco, na čem musíme nějakou dobu pracovat, nepřijde jen tak z nebe, musíme si ho obrovsky vážit a neprodali bychom je ani za nic. Jak byste odpověděli vy? Je to vaše rodina, váš bankovní účet nebo vaše vlastnoručně postavené nemovitosti? Jsou to vědomosti, které jste za svůj život vstřebali z různých knih?

Byla jsem dnes za svým dědou, který je v 80-ti letech upoután na lůžko, má amputovanou nohu a trpí depresí z toho, že pro něj život ztratil smysl. Peněz má dostatek, týden před odvozem do nemocnice ještě chodil do práce, kde byl spokojený. Jako rodina jsme vždy drželi při sobě a i přes občasné šarvátky se prostě máme rádi. Můj děda má dnes v oblasti práce, vztahů i peněz dostatek. Nefunguje mu však tělo, o které se celý život moc nestaral. Neinvestoval do něj a ono ho na sklonku života zradilo. Dnes je v něm uvězněný a vím, že si přeje z něj konečně uniknout. Z moudrého a veselého dědy se stal smutný a vyhořelý člověk, který si bez pomoci sestřičky ani nenamaže chleba. Byl to excelentní a uznávaný šéfkuchař, který miloval přírodu a zvířata. Dnes leží v posteli, ze které už nikdy nevstane, a přírodu vidí možná tak z okna.

Když jsem dnes odjížděla z návštěvy a zavírala za sebou dveře oprýskaného zdravotnického zařízení, velice silně jsem si uvědomila, že mým největším životním bohatstvím je zdravé tělo. Je to má schránka, kterou nemohu vyměnit v obchodě za jinou. Právě mé tělo je mé největší životní bohatství, do kterého musím investovat a starat se o ně již dnes. Ne zítra, až v létě nebo za rok. Ne kvůli hubnutí, lepší postavě nebo silnějším svalům. Práci dnes mohu změnit a za týden sedět na jiné židli. Stejně tak si mohu najít jiného partnera a také mám vždy možnost volby u svého výdělku. Když budu chtít, mohu změnit i své příjmy.

Co však budu dělat s tělem, které nemohu vyměnit? Co když do něj nebudu investovat a ono mi jednoho dne vypoví službu? Co když v padesáti zjistím, že své děti příští rok již neuvidím, protože mám rakovinu a má šance na vyléčení je mizivá? Co když ve stáří zjistím, že musím zbytek života strávit upoutaná na lůžku, bez své milované zahrady, vůně podzimu?

Často od lidí slýchám, že si nemohou dovolit kupovat BIO nebo zdravou stravu, protože je drahá. A tak si říkám, kolik peněz mě bude stát, když nebudu schopna kvůli prodělané chemoterapii několik let chodit do práce. A o kolik peněz přijdu, když nebudu mít energii podnikat kvůli nemocnému srdci?

Jsem si jistá, že pokud budu do svého těla dnes investovat a budu se o ně starat, je to ta nejlepší investice. Díky správné stravě a pravidelnému pohybu si vybuduji to nejdůležitější, a to je funkční tělo bez nemoci a bolestí. Jako zdravá budu větším přínosem nejen své rodině, ale i ostatním lidem. Budu pramen, který bude svlažovat i ostatní čistou a zdravou vodou. Budu schopna vydělat dost peněz a prožívat šťastné dny se svými blízkými. Budu mít dostatek sil, abych vybudovala funkční podnik, který přinese práci dalším lidem.
Každý den, i ten dnešní, může být tou první investicí do vašeho životního bohatství. Dodávejte svému tělu každý den zdravé jídlo, nezatěžujte je a dopřejte mu zdravý pohyb. Pečujte o ně s láskou, jako by se dalo zpeněžit za tu nejvyšší cenu. Ono vás totiž, vaše vlastní tělo, jednoho dne štědře odmění – bude fungovat a umožní vám v klidu prožívat radost v ostatních životních oblastech.

 

Přečtěte si také:

Obáváte se stáří?

E-kniha „Jak zhubnout“

 

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS