eshop muj-kompas.cz


Jak na podzimní depresi?


napsal: Aleš Kalina

Trápí vás strach ze zhoršení nálady s přicházejícím podzimem? Nejste sami. Mnozí se trápí podobně a dokonce je známo, že poradny se plní zákazníky více než kdykoliv jindy. Proč tomu tak je? Odpovědí naleznete v časopisech i na internetu hromady.

Prý nedostatek slunce, pohybu, zdravého jídla, klesající teploty a přibývající tma. Určitě i tyto jevy mají na náš mozek svůj vliv, ale rozhodně ne tak velký, abychom z nich museli mít zkažený celý podzim.

Každé roční období má své kouzlo a dá se využít k celkovému prospěchu a je škoda si přicházející podzim zkazit čímkoliv. Pojďme se podívat na možné příčiny klesající nálady a uvidíme, co s nimi jsme schopni udělat.

Nejprve je zapotřebí pochopit, jak mozek pracuje. Mozek je zatím nejsilnější počítač na světě a pouze on je zodpovědný za veškerou naši náladu. Ne okolní jevy a vlivy, ale mozek. Kdybychom se mohli podívat dovnitř své hlavy, zjistili bychom, že nosíme v lebce ukrytý malý stroj, který je důmyslně sestaven do formy biologického mini laptopu s jediným cílem – spravovat naše tělo a řídit emoce.

Tento počítač v sobě nese informace, které se do něj dostaly v době, kdy jsme o jejich zapisování neměli ani potuchy. A právě tyto informace se podílejí na vytváření naší podzimní nálady.
Nenechte se oklamat. Současná věda vám nabídne antidepresiva k utišení nepříznivé nálady. Tyto chemické přípravky ale pouze doplňují hladinu látek v počítači. Tyto látky by si mozek dokázal vyrobit sám za předpokladu, že bychom mu dali správná data. Řešení tedy spočívá v dodávce nových dat do mozku a ne v jeho zásobování nekvalitní chemií.

Základní funkcí mozku je porovnávat informace. Když ubývá sluníčka, co se hodnotí? "Zase bude tma", "Zase budou dlouhé nudné večery", "Zase na mě přijde obvyklá chřipka" atd. Jde o myšlenky negativního charakteru, které pak v počítači hledají další sobě podobné negativní. My lidé pak pouze cítíme řetězec negativních emocí.

Mozek si svá data musel někde opatřit a uložit. Abychom se mohli stále cítit dobře nezávisle na ročních obdobích, musíme záporná data najít a vymazat.
Nejjednodušší cestou k tomuto počinu je pracovat sám se sebou a při prvních negativních myšlenkách si je všechny zapisovat. Noste s sebou zápisníček a pište si vše negativní, co vás napadá.

Nenechte se mýlit. Podzimní vlivy pracují pouze jako spouštěče dalších negací, které v sobě máte již dávno uložené. Jakékoliv rady typu "Jděte do fitka", "Začněte více běhat", či "Zapalte si vonnou svíčku" vás daleko nepostrčí. Tyto rady neřeší podzimní špatnou náladu od kořene. Pouze zametají vyvěrající bahno pod postel.

Pokud vymýtíte právě ty kořenové informace, změny nálad pak již zažívat nebudete. Mozek je elektro-chemický stroj, jenž zprostředkovává naše emoce. Podkladem pro výrobu emocí není přítomnost určitých chemických látek, ale emočních informací z dob, kdy nám nebylo fajn.

Zkuste se na celý podzim podívat jinak. Vezměte jej jako výzvu ke změně své hlavy. Rozhodněte se skoncovat se všemi negativními myšlenkami a k napravení vašich polámaných mostů ve všech 4 kvadrantech.

S myšlenkami ve svém zápisníku pak můžete pracovat jako s podkladem pro Emoční rovnice. Můj návod najdete na mém CD o Emočních rovnicích.

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS