eshop muj-kompas.cz


Interní obsedantní neuróza


napsal: kolektiv Mindsoft

Již jste někdy jistě slyšeli o kompulzivní obsedantní neuróze. Tato psychická porucha dokáže jejího majitele „obtěžovat“ natolik, že se jeho běžný život stane naprostým peklem. Spolu s panickou poruchou také patří k častým příčinám deprese a za běžného života její majitel ani neví, že je jejím vlastníkem. Dnes ale není mým cílem mluvit o této poruše. Během své praxe jsem totiž zjistila, že mnozí z nás jsou majiteli trochu jiné, méně závažné poruchy, kterou jsem nazvala interní obsedantní neuróza. Ráda bych vám na jednom příkladu ukázala, jakým způsobem funguje.

Martin, 36 let

Když jsem s tímto klientem začala pracovat, prakticky se mu nedalo nic vytknout. Na každou poznámku reagoval podrážděně a trvalo několik schůzek, než jsme se dostali k jádru problému. Jistě je překvapivé, že si Martin nenechal nic vytknout a přitom přišel na sobě pracovat. Během několika schůzek jsme zjistili následující Emoční rovnice, které ukazovaly na jeho původní naprogramování od jeho rodičů:

Pro mámu musím být dokonalý.
Nesmím dělat chyby.
Chyba mě může stát všechno.
Pouze jako perfektní budu přijímán.
Když se nevzdělávám, zakrním.
Práci musím zvládat na jedničku.
Neustále se musím rozvíjet.
Bez rozvoje umírám.
Musím být nejlepší.
Nesnáším dělat věci napůl.
Výčitky bolí.
Máma mi furt vyčítala.
Když nebudu mámě vyhovovat, půjdu do děcáku.

Výše uvedené Emoční rovnice jasně ukazují, že:

  • byl Martin obrovský perfekcionista, který nesměl udělat žádnou chybu (ta by znamenala trest)
  • u Martina neexistovalo být druhý
  • se Martin nemohl zastavit v růstu, a proto pořád studoval (měl 3 vysoké školy)
  • Martin nesnesl kritiku, protože ta znamenala nedostatek, který si on nemohl dovolit
  • Martin byl ve vztahu přizpůsobovač, protože jakékoliv nevyhovění znamenalo v jeho hlavě dětský domov

Na Emočních rovnicích začal Martin pracovat, když mi ale popisoval jednotlivé dny, zjistili jsme další fakt. I přesto, že si byl vědom svého emočního naprogramování a odstraňoval jej, jeho mozek se takzvaně cyklil. A to konkrétně pomocí věty: „Co bych měl dělat, abych byl lepší?“

Toto cyklení v jeho hlavě nazývám interní obsedantní neuróza, která jasně popisuje právě cyklení v přemýšlení, které je postaveno na základu nevhodných Emočních rovnic.

Jak se tedy interní obsedantní neuroza projevuje?

Díky Martinově Emočním rovnicím jej mozek neustále nutil přemýšlet nad tím, co bude dělat, aby se zdokonalil a byl lepší. Mozek mu nedovolil na chvíli oddechnout a nutil jej pořád něco dělat, v něčem se vzdělávat, zdokonalovat se…, prostě dělat všechno aby byl ještě lepší a více přijatelný pro mámu, která by jej jinak dala do děcáku. Cyklický proces „Co budu dělat, abych byl ještě lepší“ jej sice dostal k třem vysokým školám, dobré pozici, skvělé postavě a dokonalému vzhledu, zároveň mu však nepovolil odpočívat a tak Martin skončil v 36 letech se syndromem vyhoření na nemocenské.

Je nutné dodat, že takových cyklických procesů může být v hlavě jedince nespočet, já za svou praxi objevila například:

Jak mě přijímají ostatní?
Jaký mám dnes program?
Jakou náladu má blízký?
Jak vypadám?

Jak interní obsedantní neurózu léčit?

Přístup je rozhodně jiný než u léčby nevhodných Emočních rovnic. Ty jsou základem k odhalení interní obsedantní neurózy, nevyřeší ji však. Jedinou šancí, jak se této cyklické poruchy zbavit, je kontrolovat vlastní psychiku a kdykoliv se „začneme cyklit“, zastavit a uvědomit si náš stav. Je nutné, aby jedinec komunikoval sám se sebou a „dodával mozku data“, která jeho cyklení zastaví. Pokud však u sebe tuto poruchu objevíte, nejlepší je pracovat na změně s koučem, který stanoví přesný a účinný postup, jak na stavu pracovat.

Interní obsedantní neuróza je skrytý jev, který každodenně zažíváme, i když si to v běžném životě ani neuvědomujeme. Například dámy jsou schopny celý den přemýšlet o tom, jak vypadají, jen ze strachu, že se nezalíbí apod. Je tedy nutné si uvědomit, že nás takové poruchy pouze vyčerpávají a hlavně se stávají našimi otrokáři, kteří udávají celému našemu životu bičovitý tón.

Sjednejte si schůzku s koučem zde

Odhalte své Emoční rovnice zde

Přečtěte si také:
Jak si udržovat dobrou náladu?
Mé největší životní bohatství

Objednejte si:
Objednejte si DVD záznam z přednášky Aleše Kaliny o dobrém pocitu
CD I ty se můžeš cítit dobře

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS