eshop muj-kompas.cz


Co je to vlastně podzimní deprese?


napsal: kolektiv Mindsoft

Splín, nápor stresu, podzimní deprese. Tak by mnozí z nás charakterizovali náladu, která je provází s odchodem léta, sluníčka a volna. S příchodem října se lidem vytrácí úsměv na tváři, přibývá onemocnění a pro zlepšení nálady lidé vyhledávají nákupy či jídlo. Je ale možné se i v říjnu a listopadu cítit stejně dobře jako v letních dnech? Určitě to možné je, chce to jen znát základní fungování naší nálady.

Abychom své náladě porozuměli, musíme si nejprve říci, co to vlastně je. Nálada není nic neměřitelného či záhadného. Pokud bychom ji měli specifikovat, nálada je výsledek srovnávání informací uložených v našem vědomí a podvědomí. Náladu můžeme sledovat ve čtyřech životních oblastech, a to v práci, ve zdraví, v penězích a ve vztazích. Náladu si také můžeme přesně ohodnotit, a to přiřazením hodnoty nula až deset. Nula je při tom nejhorší zážitek, který jsme zažili, desítka naopak nejlepší. Díky takovému jednoduchému měření si můžeme sestavit tzv. křivku života, která nám zobrazuje naši náladu během celého života a je zároveň základním stavebním kamenem pro náš osobní růst. Křivka života může vypadat například takto:

křivka žiovta

Pokud bychom si chtěli změřit pouze svoji denní náladu, může podrobná křivka nálady vypadat takto:

Křivka nálady

Abychom se ve svém životě cítili šťastní a vyrovnaní, musíme být dlouhodobě na křivce nálady nad stupněm 7,5. Dlouhodobostí se rozumí minimálně jeden měsíc. Celková hodnota naší nálady je zároveň výsledkem naší dlouhodobé spokojenosti ve čtyřech životních oblastech. Jinak řečeno,  v oblasti práce, vztahů, zdraví a peněz musí být naše spokojenost nad 7,5, aby nám mozek začal produkovat pocity štěstí, spokojenosti a vděčnosti.

A teď to důležité: Jak si tedy mám vysvětlit podzimní depresi?

V podzimních měsících nosíte na krku stejnou hlavu jako v letních. A s velkou pravděpodobností v ní nosíte stejné problémy jako na jaře. Podzimní deprese tedy není nic jiného, než „probublání“ vašich, již dlouhodobých problémů na povrch. Je to určitý spouštěcí moment vašich neřešených problémů. Těch problémů, které pod vlivem slunce, dovolené a odpočinku byly vámi samotnými potlačeny. Není totiž možné, aby vaše nálada neměla svůj kořen. Jde jen o to, v jakém období mozek začne produkovat určitý typ myšlenek, pozitivních či negativních. A k produkci těch negativních dnes stačí, že slunce již tolik nesvítí a nic hezkého nás do Vánoc prostě nečeká.

Jaké je tedy doporučení? Pokud trpíte podzimní depresí, buďte za ni jedinkrát v životě vděční. Ukazuje vám totiž přesně ten svět, ve kterém být nechcete. Stačí si vzít tužku s papírem a začít zaznamenávat myšlenky, které vám mozek produkuje. Uvidíte, že se nejedná o tajemnou podzimní depresi, ale neřešené záležitosti, které tu na vás čekají minimálně od jara. Poté už je jen na vás, jak  se svou náladou naložíte.

Objednejte si nové praktické CD Aleše Kaliny o Emočních rovnicích
Objednejte si nové motivační CD Aleše Kaliny- „I ty se můžeš cítit dobře“

Stáhni si PDF verzi

Sdílet na Facebooku

Doporučujeme:  Muj-kompas.cz | CD Time management | CD o výchově dětí | DVD o talentu | DVD o dobrém pocitu | Životní partner | DVD finance | Jak zbohatnout | | Dobrý pocit | Léčba deprese | Partnerske vztahy | Emocni-rovnice.cz
Copyright © 2013  MindSoft s.r.o. Ochrana osobních údajů | RSS